15. Biznes cyfrowy w czasach kryzysu. Jak to robić mądrze? Business Hero Cards
W środku znajdziesz pytania kontrolne, historie kryzysowa i wskazówki od ekspertów/bohaterów min. Szymon Negacz, Aga Szóstek, czy Paweł Frieseke oraz historie marek takich jak: Mailchimp, Slack, czy Lego!
Zrobiłeś_aś planowanie kwartału/półrocza i wszystko się posypało przez niepewną sytuację rynkową? Realia biznesowe wymagają gotowości do szybkiej zmiany, a zmianę ciężko przewidzieć.
Pobierz karty Business Hero Cards: ‘’Jak rozwijać biznes w kryzysie?”, które pomogą Ci:
odchudzić roadmapę,
zorganizować obecne zasoby i koszty,
znaleźć zwinne i tańsze alternatywy osiągania zaplanowanych celów rozwojowych,
monitorować ruchy strategicznych konkurencji,
zbudować zmianę na zasobach, które masz już TERAZ.
Rozmowy możesz też posłuchać na Youtube:
„Business Hero Cards są bardzo przemyślane, dobrze przygotowane i dopracowane, a przy okazji niezwykle estetyczne! Jeżeli jesteście biznesowo w takim momencie, w którym nie chcecie się zatrzymywać, ale chcecie zrobić health check swojego biznesu, to ściągnijcie te karty. Po prostu – korzystajcie!”
Transkrypcja rozmowy
Radek: Bardzo nam miło, że słuchasz kolejnego odcinka podcastu Design i Biznes.
Ilona: Dzisiaj trochę wyjątkowo, bo premierowo. A mianowicie nie będziemy do końca poruszać tematów UX, UI, czy strategii designu tak jak zwykle robimy to w naszych podcastach.
Dzisiaj przynosimy wam premierę naszego nowego produktu. Nie jest to aplikacja, ani żaden portal, a coś, co będzie dla was pomocne. Radek co to jest?
Radek: Jest to narzędzie Business Hero Cards.
Narzędzie, które ma za zadanie wspieranie przedsiębiorców w rozwoju biznesu. Pierwsza jego edycja nosi tytuł: Jak rozwijać biznes w kryzysie.
Dotyczy ona [edycja] sytuacji obecnej. Myślę, że każdemu się gdzieś tam obecnie po równo dostaje po tyłku. Jako że my jesteśmy projektantami, a w Zimie naszą misją jest właśnie wspieranie rozwoju biznesu, to jest to całkiem spójne i na miejscu, że takie narzędzie powstało.
Czym są Business Hero Cards?
Radek: Business Hero Cards to tak naprawdę 20 kart, w których skład wchodzą: 10 pytań kontrolnych, 5 historii kryzysowych i 5 przykładów rozwiązań kryzysowych gotowych do zaaplikowania.
Jeśli chodzi o core tego narzędzia, czyli pytania kontrolne, to są to takie pytania, które mają być swojego rodzaju pretekstem do rozmyślań. Takim triggerem, check pointem. Czy na pewno pomyślałem/łam o wszystkim?
Wiadomo, w kryzysie pojawia się chaos. Często wpadamy w myślenie tunelowe. Fiksujemy się na przykład na danym rozwiązani. Ten zestaw pytań ma nas z tego wyrwać. Ma nam pomóc znaleźć właściwą drogę. Być drogowskazem.
To są pytania, które warto sobie zadawać na co dzień. I praktyki, które też tam są wskazane przez naszych ekspertów, których zaprosiliśmy, a o których zaraz powiem. To są rzeczy, które powinniśmy robić w codziennej pracy przy budowie produktu cyfrowego.
Natomiast wiadomo, kiedy pojawia się ciężka sytuacja, kiedy przychodzi odpływ, trochę latamy jak szaleni. Nie potrafimy do końca zapanować nad sytuacją. Te pytania mają nas troszeczkę przywołać nas do porządku.
Nasi eksperci
Radek: Wspomniałem o ekspertach. Widzę, że się uśmiechasz Ilona…
Poza ekspertami z Zimy są też eksperci zewnętrzni. Czyli przedsiębiorcy, którzy na co dzień rozwijają swoje biznesy, ale też doradzają innym, jak je rozwijać.
Mam tu na myśli na przykład Szymona Negacza z SellWise, czy doktor Agę Szóstek. Mamy też Pawła Friske — świetnego przedsiębiorcę, o którym możecie się troszeczkę dowiedzieć w trzynastym odcinku naszego podcastu.
Więc jest to naprawdę wiedza, która została zebrana z realnych doświadczeń, a nie z książek. Nie chcieliśmy tworzyć raportu, który będzie przedstawiał teorie nie do końca sprawdzone. Są to naprawdę krwiste rzeczy, których często nie znajdziecie w książkach.
Także bardzo, bardzo polecam.
Dlaczego forma pytań?
Radek: Pytania myślę, że są taką formą, która jest łatwo strawna, którą bardzo łatwo można sobie, że tak powiem zapodać. Wyobraźmy sobie pytanie: Czy pamiętasz, czego nauczył Cię ostatni kryzys? Albo: Czy jesteś pewny, że wiesz, co robi teraz Twoja konkurencja?
Jak sobie tak pomyślisz… OK, przecież wiem. Robiliśmy sobie prezentację z analizą konkurencji na początku roku. Ale czy ja wiem, co TERAZ robi moja konkurencja? Jestem tego pewna/y? Może nie… Jeśli nie, to nasi eksperci dają tutaj bardzo proste hinty, które możesz wykonać, aby się tego dowiedzieć.
Wydaje mi się, że jest to bardzo proste.
Jeśli jest to pytanie kontrolne, sygnowane przez danego eksperta, to jest to pełnia wiedzy, którą możesz zyskać bezpośrednio od tej osoby. Wiedzy przygotowanej na bazie jej doświadczenia.
Czy wiesz, co dzieje się teraz?
Ilona: Tak, tak jak powiedziałeś Radek, to jest taki health check, który pozwala stanąć na moment i zastanowić się, jak wygląda realnie sytuacja w naszej firmie.
Sami wiemy o tym, że dużo rzeczy jest na poziomie deklaracji. Firmy mówią, że robią research, czy przygotowują persony… Ale potem gdzieś one się gubią albo do takich researchów nikt nie wraca.
I tutaj wspomniałeś o analizie konkurencji, która teoretycznie powinna być robiona regularnie. Ale z naszego doświadczenia widać, że tak do końca nie jest.
O ile na samym początku, kiedy zaczynamy myśleć o jakimś produkcie, firmy zdecydowanie analizuj. Patrzą, co jest na rynku.
Ale brakuje powrotu do analizy rynku i sprawdzenia, czy coś przypadkiem się nie pojawiło przez ten ostatni rok, kiedy my pracowaliśmy nad produktem.
Radek: Dokładnie. Także, nie zdradzając więcej, zapraszam was do ściągnięcia sobie kart z naszej strony www.designzima.com. Tam jest więcej przykładów pytań. Są też historie kryzysowe oraz kryzysowe rozwiązania.
Karty z historiami kryzysowymi
Radek: To ja jeszcze, żeby was zachęcić, powiem o tym co znajduje się w tej sekcji kart z historiami kryzysowymi.
Otóż zdradzę tylko, że jest tam jedna bonusowa karta z historią, o której nie będę wspominać. Jej nie ma na wykazie, ale jest to specjalna karta przygotowana przez naszego eksperta.
Natomiast w zestawie oficjalnym są przede wszystkim historie znanych marek, które przechodziły kiedyś kryzys. Są to historie, które mają zainspirować biznesy do tego, żeby po prostu działały, żeby ten kryzys jakoś przetrwały. I też trochę tak podnieść na duchu.
Jest tam między innymi historia Mailchimpa, który przez zmianę modelu biznesowego podniósł się z kryzysu w 2008 roku.
Mamy tam historię Slacka, Lego, Nintendo. Także jest co poczytać.
Te historie nie są jakoś specjalnie wydłużone. Zależy też nam na tym, żeby te formy były w miarę łatwe, łatwo przyswajalne. Żeby nie zabierać czasu. Żeby po prostu było samo mięcho.
Są też podsumowania. No i rozwiązanie kryzysowe, czyli rzeczy, które my polecamy użyć, żeby przepracować pewne rzeczy. Są to softy, różne canvy, które pomogą nam wypracować pewne problemy, które się pojawiają w czasie kryzysu.
Jak pracować z kartami?
Ilona: Dobra, ale cały czas mówimy o tym, że są to karty, że to jest PDF. Dlaczego właściwie taka forma? Jak pracować z takimi kartami, które są przygotowane w takiej formie?
Radek: Właśnie, tak na dobrą sprawę jest to zwykły dokument PDF. Mimo że nazywamy to kartami, to nawet jeśli byśmy to wydrukowali, to nigdy nie będzie miało formy kart, które można wziąć do ręki, zagrać nimi…
To jest po prostu dokument, który został tak nazwany. Nie bez powodu. Chodzi o to, że tego dokumentu nie czyta się od pierwszej do ostatniej strony. To jest dokument, który możemy czytać dowolnie. Możemy wybierać wątki, właśnie jak karty. Wedle naszego uznania.
Jeśli zainteresuje nas jakieś pytanie, jakiś obszar, to po prostu idziemy tam i czytamy. Tej treści nie ma tak dużo, żebyśmy tracili na to specjalnie czas. To jest pewnego rodzaju ziarno, które ma w nas zakiełkować pewną myśl, która ma się rozwinąć w coś większego.
To już zależy od danego czytelnika, czy też użytkownika, co on z tym zrobi. My chcieliśmy jakoś odseparować nasze narzędzie od zwykłego raportu, zwykłej prezentacji.
Ilona: OK dobra. Ja będę też bardzo wdzięczna za feedback od was. Jeżeli wejdziecie na naszą stronę i pobierzecie te karty… W jaki sposób pracowaliście z kartami Business Hero? To będzie bardzo fajny wkład do kolejnej edycji. Jestem też bardzo ciekawa, jak Wam się pracowało z taką formą. To też będzie dla nas paliwo do rozwoju.
Radek: Ilona, brzmisz, jakbyśmy już kończyli. Ale chyba jeszcze nie…
Business Hero Cards — wartości
Radek: Chciałbym opowiedzieć jeszcze o tym, jakie konkretne wartości chcemy dostarczyć osobom, które będą pracowały z naszymi kartami.
Przede wszystkim karty pomogą dojść do tego, jak odchudzić roadmapę, czyli jak skupić się na najważniejszych aspektach związanych z rozwiązaniami, które dostarczają tą kluczową, unikatową wartość danego rozwiązania.
W czasie, kiedy dzieje się, że tak powiem gorzej, nie możemy pozwolić sobie na rozwijanie funkcjonalności w produkcie, które troszeczkę odbiegają od tej podstawowej wartości, dla której nasi klienci przyszli do nas. Dla której nasi klienci są z nami i wciąż od nas kupują. Więc to jest jedna rzecz.
Druga rzecz to jest to, jak można przeprowadzić reorganizację zasobów oraz kosztów tak, aby zbudować nową wartość na tym, co już zostało wypracowane. I tutaj mam na myśli, jak przeprowadzić piwot.
Na początku były trendy
Radek: Czy to jest dobry moment, kiedy możemy opowiedzieć o naszych naszym kejsie kart bohaterów, Ilona?
Ilona: OK dawaj. Pokazujemy nasz miękki brzuszek. Pokazujemy, w jaki sposób my też piwotowaliśmy z tym projektem.
Radek: Bo drodzy słuchacze, karty bohaterów, czyli Business Hero Cards, to na początku były karty trendów. To był pomysł, który zrodził się podczas projektowania naszej strategii marketingowej na ten rok.
I tak naprawdę ten pomysł został praktycznie w 80% zrealizowany, ale zdaliśmy sobie sprawę, że to nie jest to, czego nasi klienci teraz potrzebują. To nie przyniesie takiej wartości, która realnie wpłynie na rozwój ich biznesów i ich firm.
Ilona: Dopowiadając do tego, co powiedział Radek… My faktycznie przygotowaliśmy karty trendów. Za ten projekt odpowiadałam ja, więc widzicie jasny podział między kartami trendów, które ja przez pierwszą połowę roku przygotowywałam, a teraz Radek przejął karty kryzysu.
Radek: Tak widzicie, kto jest Drama Queen, a kto myśli pozytywnie w tej firmie.
Ilona: OK Ty to powiedziałeś, ale nie wytniemy tego…
Więc zrobiliśmy strategię. Grzecznie, zgodnie ze strategią, przygotowywaliśmy elementy marketingowe. I nie była to strategia z tych włożonych do szuflady, ale…
Codziennie ze sobą rozmawiamy. Obserwujemy media. Uwielbiamy research, siedzimy na LinkedInie. Tak jak powiedział Radek, patrzymy też na to, co robią inni.
I zalewały nas informacje o tym, że jakaś firma zwolniła 100 pracowników, gdzieś 8% staffu poleciało w innej firmie. I tak czytamy, czytamy, a potem wracamy do naszego podwórka i robimy karty trendów. Mega mi to nie stykało.
Nigdy nie jest za późno na piwot
Ilona: Myślałam sobie… jak mam kogoś inspirować i pokazywać mu co będzie za 5,10 lat, jak właściciele biznesów teraz muszą patrzeć na najbliższe miesiące, żeby się utrzymać na powierzchni.
Mieliśmy spotkanie z naszym mentorem — Szymonem Negaczem, na którym wyjęłam tę obawę. Powiedziałam, słuchajcie, robimy te karty trendów, ale no, nie do końca mi to leży. Nie do końca uważam, że to w tym momencie przyniesie wartość.
I zrobiliśmy burzę mózgów… dlaczego tak uważam? Porozmawialiśmy o tym. I podczas tej burzy mózgów Radek wpadł na pomysł kart kryzysu.
To jest piękny przykład tego, że roadmapę można zmieniać i można ją piwotować… Coś, nad czym pracowaliśmy przez jakiś czas.
Bo nie oszukujmy się… Włożyliśmy w to bardzo dużo pracy.
I wyobrażam sobie, że jeżeli zespoły włożyły bardzo dużo energii, żeby coś przygotować przez pierwszą połowę roku i teraz nagle mówimy im, że mają to porzucić i robić coś innego…
No to może być demotywacja. Może też być niezrozumienie, dlaczego ktoś podejmuje takie decyzje. Więc tutaj ważna jest komunikacja.
W naszym wypadku zrobiliśmy szybki switch na karty kryzysu, ale jednocześnie komunikując, że te karty trendów będą. Ja chcę je wypuścić, bo uważam, że to jest kawał dobrze zrobionej pracy. Ale nie w tym momencie. W tym momencie jest ważniejsze coś innego.
Troszeczkę serduszko krwawi, ale rozumiem, dlaczego i mam takie poczucie, że karty, które zrobiliśmy, o których dzisiaj rozmawiamy, są adekwatne do sytuacji, która jest teraz.
Radek: No i na dzisiaj chyba wszystko. Taki wstęp do Hero Cards.
Ja tylko zapowiem, że w następnych odcinkach pogłębimy sobie z naszymi ekspertami ich doświadczenia związane z wychodzeniem, czy też rozwijaniem firm w kryzysie… w ciężkim czasie, w czasach bessy.
Czy Ilona jeszcze coś chcesz dodać?
Ilona: Nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić słuchaczy do wejścia na naszą stronę designzima.com. I tam w pasku na samej górze strony możecie kliknąć, aby przejść do Business Hero Cards. A następnie je pobrać.
Radek: Wielkie dzięki do usłyszenia. Cześć!
Podobał Ci się ten odcinek?
Chcesz dowiedzieć się więcej
na ten temat?
Podczas 15 minutowej rozmowy z ekspertem możesz porozmawiać między innymi o tym, jak poprawić zadowolenie Twoich klientów, zaprojektować i przetestować MVP, stworzyć atrakcyjny i konkurencyjny design produktu, przeprowadzić audyt UX, UI, czy też udrożnić ścieżkę zakupową.
Zapytaj eksperta