Jak nie zginąć w tłumie? Spróbuj badań konkurencji.
Nasi klienci często przychodzą do nas mówiąc: “U naszych rywali widzę to i to. Chcę to mieć!”
Dlaczego równanie do konkurencji często nie daje przewagi? jeżeli wszyscy jesteśmy tacy sami, klientowi jest wszystko jedno, do której marki się zwróci.
Taki impas przeżywa od dawna branża telefonii komórkowej czy bankowości. Wszystkie oferty wyglądają podobnie, produkty działają tak samo. Jedyne, czym można rywalizować z konkurencją, to cena. A ta ścieżka ma swoje oczywiste granice.
Sytuację taką nazywamy uśrednieniem rynku, które, o ile jest naturalne w kontekście branży, dla naszego produktu może być bardzo groźne. Spoglądając na nasz obszar działania musimy sobie zadać dwa pytania: “Jaki jest rynkowy standard?” oraz “Czym możemy się wyróżnić?”. Dlaczego Patagonia, jeden z wielu producentów kurtek i odzieży sportowej, wyróżnia się na tle konkurencji? Ich produkty mają wysoki standard, zgodny z najlepszymi praktykami. Ale dodatkowo firma mocno podkreśla, że są one produkowane w zrównoważony sposób i dają gwarancję na lata, ograniczając zużywanie naturalnych zasobów do koniecznego minimum. Ten wyróżnik dał im lojalnych klientów i niepodważalny status ekologicznej marki.
Nie ma co ukrywać, lubimy benchmarki, porównania, podglądanie, co robią inni. Ale żeby zrobić to dobrze, trzeba wyszukać prawdziwe korzyści i uniknąć groźnych pułapek. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego samochody mają dwa światła? To proste: w czasach powozów zaprzęgano do nich dwa konie, każdy z nich z osobnym światłem. Aby samochód dobrze kojarzono z transportem, zachowano tę zasadę, dobrze wykorzystując konny benchmark. Z drugiej strony Henry Ford sam zauważył, że gdyby trzymał się tylko rynkowego standardu produkowałby po prostu… szybsze konie.
Potężna innowacja nie miałaby miejsca, gdyby Ford skupił się na odświeżaniu starych pomysłów. Poza tym: skoro istniała technologia pozwalająca zbudować silnik, prędzej czy później ktoś wpadłby na ten genialny pomysł. Czyż nie lepiej, żebyśmy to my byli takimi geniuszami i wyskoczyli z szeregu podobnych do nas hodowców koni?
Książka – https://agaszostek.com/ksiazka-umami
A więcej o tym, jak mądrze inspirować się działaniami swojej konkurencji dowiesz się z Hero Card – „Czy świadomie inspirujesz się czy ślepo kopiujesz? (Aga Szóstek)”
Chcesz zbadać sytuację swojego biznesu? Już dzisiaj możesz zrobić pierwszy krok. Porozmawiaj z naszymi ekspertami, którzy z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania. Bez żadnych zobowiązań!